تبلیغات
........................... - مهندسی شهرسازی
 
...........................
                                                        
درباره وبلاگ

سلام به همگی...
من هانیه با کمکه یکسری از دوستام(البته اگه همکاری کنن)این وب رو واسه مدرسه مون،نمونه دولتی غلامی،درس کردیم....
نظر یادتون نره.....
مدیر وبلاگ : هانیه
نظرسنجی
به نظرشما این وبلاگ چه طوره؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
كد ماوس

کدترجمه ی زبان greendreem: رویای سبز رویای سبز رویای سبز رویای سبز رویای سبز رویای سبز رویای سبز
زلزله فال:
کد دیکشنری
پنجشنبه 3 مرداد 1392 :: نویسنده : نفیسه
 

در سال 1400 هجری شمسی ، جمعیت كشور ما به 120 میلیون نفر خواهد رسید كه 80 درصد این 120 میلیون نفر در شهرها ساكن میشوند یعنی حدود 17 سال دیگر كشور ایران حدود 96 میلیون شهرنشین خواهد داشت. حال سوال اینجاست كه آیا برای اسكان و فراهم نمودن امكانات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این 96 میلیون نفر برنامه ریزی كرده ایم؟ در حال حاضر چطور؟ آیا شهرهای ما از حداقل استانداردهای جهان برخوردارند؟ براستی چه افرادی می توانند طرحی جامع برای شهرها و شهرك ها ارائه دهند و در آرامش روحی و جسمی شهرنشینان نقش موثری داشته باشند؟

بدون شك چنین كاری از از عهده متخصصان یك رشته برنمی آید بلكه برای ساماندهی یك شهر نیاز به همكاری و همفكری اقتصاددانان ، جامعهشناسان ، معماران ، مهندسان عمران ، جغرافی دانان و كارشناسان رشته های متعدد دیگر است .

در این میان متخصص شهرسازی به عنوان سیاستگذار و مدیر متخصصان فوق ، نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. متخصص شهرسازی فردی است كه می تواند در زمینه طراحی شهری یا برنامه ریزی شهری فعالیت كرده و عامل توسعه شهری شود.

كارشناسی شهرسازی عبارت است از مجموعه آگاهی‌های علمی، فنی در سطح آموزش‌های عمومی حرفه شهرسازی. دانش‌آموختگان این دوره قدرت اجرایی طرح سكونتگاه های شهری و یا در حال شهری شدن را در چارچوب آموخته‌های خود دارا بوده و آمادگی لازم را در تهیه طرح‌های شهری با گروههای تخصصی خواهند داشت.

كارشناسان شهرسازی با توجه به آموخته‌های خود می‌توانند در نهادهای مختلف شهرسازی كشور مانند دفاتر شهرسازی و فنی شهرداری‌ها، دفاتر فنی وزارت كشور، ادارات كل مسكن و شهرسازی ، كارشناسی دادگستری و ... به كار پردازند.

ماهیت

شهرسازی علمی است كه به بررسی كلیه تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فیزیكی یك شهر می‌پردازد و تلاش می‌كند كه روابط موجود در یك شهر را در قالب یك نظام هماهنگ، مدیریت و سازماندهی كند و متخصص شهرسازی نیز كسی است كه با مطالعه و بررسی روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حاكم بر شهر، برنامه‌ای بسامان و مطبوع برای یك شهر ارائه دهد. برنامه‌ای كه تصویرگر سیمای شهر در آینده است.

ما واقعیتی بیرونی تحت عنوان شهرسازی نداریم. یعنی؛ هیچ دستگاه واحد یا نهاد اجتماعی توان طراحی و ساخت پدیده‌ای به بزرگی شهر را ندارد. بنابراین كلمه شهرسازی از نظر مفهومی، معنا ندارد و ما معادل آن را نیز در زبانهای خارجی نداریم و به جای آن از عنوان های برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری استفاده می‌كنیم؛ چرا كه شهر را می‌توان برنامه‌ریزی كرد یا بخش‌هایی از آن را طراحی نمود. یعنی مدل فیزیكی آن را ایجاد كرد. اما كسی نمی‌تواند مسؤولیت ساخت پدیده پیچیده‌ای مثل شهر را بر عهده بگیرد. به همین دلیل عنوان شهرسازی درست نیست و در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم نیز نام این رشته برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای می‌باشد.

در این رشته حداقل 6 محور اصلی وجود دارد كه در برنامه‌ریزی و طراحی شهر سرنوشت‌ساز است. این 6 محور عبارتند از :

1- برنامه‌ریزی شهری كه عمدتا بر روی كاربری اراضی متمركز است. یعنی؛ بررسی می‌كند كه ما چگونه فضا و پهنه شهر را به فعالیت‌های مختلف اعم از صنعتی ، تجاری و مسكونی‌ اختصاص دهیم.

2- برنامه‌ریزی حمل و نقل

3- برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی ؛ چون در شهر تنها موضوع مورد بررسی فیزیك شهر نیست بلكه مساله مهم ، جامعه شهری و انسانهایی هستند كه در این محیط زندگی می‌كنند. به عبارت دیگر برای اقشار مختلف كه دارای امكانات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند یا برای اقوام مختلفی كه در مكانهای مختلف یك شهر زندگی می‌كنند باید برنامه‌ریزی شود.

4- برنامه‌ریزی شبكه‌های زیرساختی مثل آب، برق و تلفن.

5- برنامه‌ریزی محیط زیست كه به بررسی خطرات محیط زیست مثل سیل و زلزله می‌پردازد و برای مقابله با این سوانح برنامه‌ریزی می‌كند و تاثیرات سوئی كه انسان بر محیط زیست می‌گذارد و ظرفیت‌های محیطی را مطالعه می‌كند.

6- طراحی شهری كه به طراحی سه‌بعدی شهر پرداخته و محور توجه آن مناسبات انسان با محیط فیزیكی خود است. در واقع در طراحی شهری انسان با تمام خصوصیات جسمی، روحی و معنویش مطرح است و هدف آن نیز ارتقای كیفیت شهر می‌باشد.

تركیب این 6 دانش، متخصصان را قادر می‌سازند كه تمامیت پدیده شهر را مورد شناسایی قرار دهند و برای هدایت و كنترل توسعه آن تلاش نمایند.

شهرسازی یك رشته چند بعدی و میان رشته‌ای است و دانشجوی این رشته دروس متعددی در زمینه جامعه‌شناسی شهری، اقتصاد شهری، برنامه‌ریزی شهری، توسعه شهری و طراحی شهری می‌گذارند و اطلاعات مورد نیاز را در زمینه ادراك فضای شهری، تشخیص نیازهای جمعیتی، امكانات برنامه‌ریزی و تنظیم كاربری‌ها بر اساس نیازها را در حد توسعه روستایی و شهرهای كوچك به دست می‌آورد.

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه

اینكه دانشجوی رشته شهرسازی باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد و در دانشگاه نیز به این اطلاعات عمق و وسعت بیشتری ببخشد.

رشته شهرسازی نیاز به مطالعه زیاد، كارهای فیزیكی گسترده و برداشتهای میدانی بسیار دارد، به همین دلیل دانشجو باید وقت زیادی را به آن اختصاص دهد. همچنین باید قدرت تحلیل بالایی داشته و در طراحی زبردست باشد. بخصوص دانشجویان رشته كارشناسی ارشد طراحی شهری كه باید در طراحی توانا باشند برای همین در آزمون كارشناسی ارشد این رشته امتحان طراحی گرفته می‌شود.

دانشجوی این رشته باید با طراحی و مفاهیم هنری مثل روانشناسی رنگها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تكنیكی و اصول فنی كار مثل نقشه‌برداری، رسم فنی، پرسپكتیو، هندسه فضایی، مدلسازی، ریاضی و وسایل انسانی و اجتماعی مثل مبانی جامعه‌شناسی علاقه‌مند باشد و بداند كه در طی تحصیل باید كارهای تحقیقاتی و عملی بسیاری انجام دهد.

در سطح كارشناسی دانشجوی شهرسازی باید دید هندسی و درك فضا داشته باشد و بتواند در طراحی ، فضا را به صورت دو بعدی و سه بعدی تصویر كند همچنین باید در ریاضیات بویژه آمار مسلط باشد چون جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات تحقیقات این رشته، نیاز به آمار و تحلیل آماری دارد و در نهایت تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی با كامپیوتر در دنیای امروز عامل مهمی در موفقیت یك دانشجو است.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

رشته شهرسازی تا سال 79 تنها در مقطع كارشناسی ارشد و دكتری ارائه می‌شد. اما در سال 79 این رشته از بین داوطلبان گروه ریاضی برای مقطع كارشناسی، دانشجو پذیرفت.

در آزمون كارشناسی ارشد رشته شهرسازی گرایش برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران، جغرافیا، اقتصاد، نقشه‌برداری، معماری، علوم اجتماعی و مرمت و احیای بناهای تاریخی می‌توانند شركت كنند. فارغ‌التحصیلانی كه هركدام پیش‌زمینه ذهنی متفاوتی دارند و همه در یك سطح از همه چیز آگاه نیستند برای مثال لیسانس رشته اقتصاد وقتی وارد رشته شهرسازی می‌شود از پرسپكتیو اطلاعات لازم را ندارد یا كارشناس مهندسی عمران از اقتصاد چیز زیادی نمی‌داند. برای همین دانشجویان فوق‌لیسانس این رشته به مدت دو ترم، یعنی یكسال پیش‌‌نیاز می‌گذرانند تا بتوانند به یك سطح همگون برسند و در نیم سال سوم درسهای تخصصی ارائه خواهد شد. حال اگر فارغ‌التحصیلان لیسانس شهرسازی وارد دوره كارشناسی ارشد این رشته شوند، اطلاعات مورد نیاز را در حد پایه خواهند داشت و می‌توانند در دوره فوق‌لیسانس به صورت تخصصی‌تر كار كنند و این دوره را در زمانی كوتاهتر به پایان برسانند.

آینده شغلی و بازار كار

رشته شهرسازی در سال 79 اولین دانشجویان كارشناسی خود را پذیرفت. به گفته استادان شهرسازی چون در حال حاضر كشور ما تعداد زیادی شهر دارد و تمامی این شهرها نیاز به توسعه ، طراحی و برنامه‌ریزی شهری دارند، فرصت‌های شغلی مناسبی برای كارشناسان شهرسازی موجود است.

درحالی كه شهرنشینی و شهرسازی در كشور ما رو به گشترش است، ما با كمبود كارشناسان شهرسازی روبرو هستیم. به همین دلیل در شهرداری‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوط به جای كارشناس شهرسازی از كارشناسان جانبی مثل مهندس عمران، معمار، نقشه‌بردار، تكنسین معماری و تكنسین عمران استفاده می‌كنند. در صورتی كه این افراد تخصص لازم را در زمینه توسعه شهری و كنترل مدیریت شهری ندارند و نمی‌توانند مثل یك كارشناس شهرسازی طرح جامع را متوجه شده و آن را به نحو احسن پیاده كنند یا طرح تفصیلی و طرحهای توسعه و عمران شهری تهیه نمایند. به عبارت دیگر یك كارشناس شهرسازی می‌تواند طرح تفكیك اراضی، طرحهای آماده‌سازی، طرحهای هادی روستا و طرحهای هدایت كننده توسعه را در شهرهای كوچك و روستاها تهیه كند.

پیش بینی وضعیت آینده این رشته در ایران

دنیا به سوی جهان شهری پیش می‌رود؛ یعنی به مرور روستاها از بین می‌روند و جهان به یك شهر بزرگ تبدیل می‌شود و این به معنای آینده‌ای روشن و درخشان برای فارغ‌التحصیلان رشته شهرسازی است. هرچند در كشور ما هنوز توانایی‌های فارغ‌التحصیلان شهرسازی شناخته نشده است. مثلا یك فارغ‌التحصیل برنامه‌ریزی شهری می‌تواند نیازسنجی و امكان‌سنجی كند كه چه مكانی برای سرریزش جمعیت شهر تهران مناسب است؟ یا در كجا می‌توان یك شهر یا شهرك جدید ساخت‌؟

البته این عدم آشنایی مسؤولان باعث بیكاری فارغ‌التحصیلان كارشناسی ارشد شهرسازی نشده است؛ بلكه آنها می‌توانند در بخش‌های دولتی در سازمان مدیریت برنامه‌ریزی، وزارت مسكن و شهرسازی، شهرداری‌ها، وزارت كشور و استانداری‌ها و در بخش خصوصی در شركت‌های مهندسی مشاور فعالیت كنند.

اگر ما بخواهیم به قافله توسعه جهانی نزدیك شویم باید بحث برنامه‌ریزی را باور داشته و در این زمینه سرمایه‌گذاری نماییم تا بتوانیم مثل كشور كره با استفاده از منافع برنامه‌ریزی ، عقب‌ماندگی خود را جبران كنیم. اما متاسفانه در حال حاضر توانایی‌های متخصصان این رشته در فرهنگ عمومی جامعه شناخته شده نیست و مسؤولان بین معماری و شهرسازی تمایزی قائل نمی‌شوند. در حالی كه دانش معماران در حد بنا است و آنها در مقیاس كلان مداخله نمی‌كنند یعنی؛ یك شهر یا یك منطقه را با تمامی‌ ویژگی‌ها و خصوصیات اجتماعی، انسانی ، اقتصادی ، فرهنگی و فیزیكی آن مطالعه نمی‌كنند و به همین دلیل نمی‌توانند در برنامه‌ریزی یا طراحی شهری موفق باشند.

 

دروس پایه رشته شهرسازی

درآمدی بر شهرشناسی

مبانی جامعه شناسی

درك و بیان محیط شهری

مبانی جغرافیا

مبانی اقتصاد

بوم شناسی طبیعی و انسانی

كاربرد هندسه در شهرسازی

كارگاه بیان تصویری 1و2

كاربرد ریاضیات در شهرسازی

زبان تخصصی

 

دروس اصلی رشته شهرسازی

كاربرد رایانه در شهرسازی

كاربرد نقشه برداری

تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان

تاریخ و فرهنگ شهرنشینی جهان

مبانی مهندسی شبكه حمل ونقل

آشنایی با مبنای معماری و ساختمان

مبانی مهندسی تاسیسات شهری

كارگاه مهندسی شبكه حمل ونقل

طراحی و كاربرد نظام اطلاعات

كارگاه مهندسی تاسیسات شهری

آمار و روش های كمی در شهرسازی

آشنایی با مصالح و ساخت

جغرافیای شهری

اقتصاد شهری

كارگاه مطالعات شهری

حقوق و قوانین شهری

 

دروس اختصاصی رشته شهرسازی

مبانی و روش های برنامه ریزی شهری

مبانی و روش های طراحی شهری

كارگاه برنامه ریزی شهری

كارگاه طراحی شهری

مبانی و روش های برنامه ریزی مسكن

كارگاه برنامه ریزی مسكن

مدیریت و سازمان اجرایی شهری

كارگاه طرح های اجرایی

شناخت فضاهای شهری ایران

روش تحقیق در شهرسازی

كارگاه آماده سازی زمین

كارگاه برداشت كاربردی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 16 مرداد 1392 11:03 ق.ظ
نفیس چسبیدی ی شهر سازی ول كنشم نیستیا!!!!!!!
بابا چارتاپست از معماری بزار ك ارزش داشته باشه بخونم دیگگگگگگگگگ
آپ كردم واسه دومین بار
چرا نیومدی ؟ هان؟؟؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.